facebook youtube
sk | en | de | hu

Štandard FSC pre SR

Slovensko má konečný návrh štandardu lesného hospodárstva FSC
Proces tvorby národného štandardu FSC


Proces tvorby slovenského štandardu FSC začal v máji 2005 na stretnutí záujmových skupín, kde bola zvolená Komisia na tvorbu národného štandardu. Komisiu tvorí 6 členov, z každej záujmovej komory dvaja.

Ekonomická komora: Ing. Julián Tomaštík, Ing. Michal Žák
Sociálna komora: Ing. Ján Pavlík, PhD., Ing. Róbert Marušák, PhD.
Environmentálna komora: Ing. Róbert Oružinský, Ing. Marek Dulák – od 19. 10. 2005 ho zastupuje Mgr. Jozef Fiala

Úlohou komisie bolo vytvoriť národné indikátory pre aplikáciu medzinárodných princípov a kritérií FSC na území Slovenska. Komisia nemohla meniť platné princípy a kritériá FSC ani k nim pridávať nové. Jej úlohou bolo navrhnúť pre ne merateľné indikátory, ktoré by zohľadňovali prírodné, hospodárske, spoločenské a právne pomery na Slovensku. Navyše, navrhnuté indikátory musia zohľadňovať požiadavky všetkých troch záujmových komôr. Rozhodnutia sa nerodili ľahko, ale zato vždy korektne, na základe konsenzu a kompromisu. Komisia sa stretla celkovo 11-krát, štyri zasadania boli dvojdňové. Posledné stretnutie v tejto fáze procesu sa konalo 28. júna 2006 v Banskej Bystrici.

Úspešne sa tak uzavrela prvá etapa tvorby národného štandardu FSC pre obhospodarovanie lesov. 25. októbra 2006 na seminári v Banskej Bystrici bol prezentovaný prvý návrh štandardu lesného hospodárstva FSC pre SR. Návrh bol prezentovaný taktiež na ďalšom seminári pre záujmové skupiny, ktorý sa konal 28. marca 2007 v Bratislave. Zorganizovalo ho BROZ v spolupráci s FSC Slovensko ako jednu z aktivít projektu Certifikácia FSC – nástroj pre trvaloudržateľné obhospodarovanie lesov, podporeného programom Interreg IIIA. Projekt je zameraný na propagáciu certifikácie FSC, vytvorenie národných štandardov FSC a zlepšenie obhospodarovania lesov v mestských lesoch v Bratislave. Na seminári bolo prítomných 66 zástupcov z rôznych záujmových skupín. Aj táto vysoká účasť bola dôkazom, že na Slovensku je o certifikáciu FSC stále väčší záujem a záujmové skupiny si uvedomujú dôležitosť vytvorenia národného štandardu. Na seminári sa viedla živá diskusia, počas ktorej účastníci podali mnohé pripomienky. Ďalší proces tvorby národného štandardu FSC prebiehal taktiež v rámci projektu BROZ.

Komisia na tvorbu štandardov zapracovala všetky podané pripomienky dodruhého návrhu národného štandardu FSC. Jeho podobu finalizovala na workshope v Banskej Bystrici 19. – 20. 4. 2007. 2. návrh bol opätovne sprístupnený záujmovým skupinám na pripomienkovanie.

Významným článkom prípravy štandardu bola certifikácia FSC organizácie Mestské lesy v Bratislave (MLB), počas ktorej sa v praxi testoval druhý návrh národného štandardu FSC. Po dvojmesačnej príprave realizovanej spoločnosťou SILVA-PRO, vykonala certifikačná spoločnosť SGS Slovakia hlavný audit v MLB v dňoch 26. – 27. júna 2007. Výstupom tejto fázy procesu bola o.i. tiež testovacia správa, v ktorej SGS Slovakia posúdila 2. návrh štandardu a vypracovala ďalšie pripomienky k nemu. Pripomienky z testovania smerovali hlavne k aplikovateľnosti jednotlivých indikátorov v praxi a poukazovali na najväčšie rozdiely v porovnaní so štandardami používanými na Slovensku v súčasnosti. V nasledujúcich mesiacoch prebehlo vyhodnotenie certifikácie MLB v medzinárodných štruktúrach a ústredie FSC International pridelilo Mestským lesom v Bratislave certifikát FSC, ako siedmemu subjektu v SR.

Na workshope v Košickej Belej 18. – 19. októbra 2007 komisia na tvorbu štandardov vypracovala a schválila v poradí tretí návrh národného štandardu obhospodarovania lesov FSC, aj so zapracovanými pripomienkami všetkých zainteresovaných a s výstupmi z testovania v MLB. Návrh národného štandardu FSC bol opäť predložený na pripomienkovanie zainteresovanej verejnosti.

Medzitým sa v rámci harmonizácie porovnávali národné štandardy FSC krajín v regióne, s cieľom identifikovať a odstrániť najväčšie rozdiely medzi národnými štandardmi, t.j. aby požiadavky pri uplatňovaní certifikácie FSC v týchto krajinách boli približne rovnaké. Výstupom z harmonizačných stretnutí boli odporúčania pre jednotlivé komisie na tvorbu národných štandardov. Prvé harmonizačné stretnutie sa uskutočnilo na konci roku 2007 v Sofii. Porovnávali sa na ňom národné štandardy FSC Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny, Rumunska a Bulharska. Druhé harmonizačné stretnutie sa konalo 17. - 19. januára 2008 v Banskej Bystrici. Porovnávali sa na ňom štandardy Slovenska, Česka a Poľska, zástupcovia Maďarska sa zúčastnili ako pozorovatelia.

Napokon Komisia na tvorbu národného štandardu na dvojdňovom zasadaní v Banskej Bystrici 6. - 7. marca 2008 schválila štvrtý návrh národného štandardu obhospodarovania lesov FSC, v ktorom sú zapracované pripomienky k tretiemu návrhu štandardu a taktiež odporúčania z harmonizačných stretnutí. Štvrtý návrh národného štandardu FSC bude zaslaný na akreditáciu FSC International.

Existencia národného štandardu FSC je potrebná najmä z dôvodu jednotného vysvetľovania a uplatňovania princípov a kritérií FSC. To by malo prispieť aj k zlepšeniu spoľahlivosti i dôveryhodnosti certifikácie FSC na Slovensku. V súčasnosti už certifikačné organizácie budú musieť zohľadňovať návrh štandardu pri každej ďalšej certifikácii lesov FSC na Slovensku.


Na stiahnutie: