facebook youtube
sk | en | de | hu

Cieľové druhy projektu

Žltáčik zanoväťový (Colias myrmidone)

V ČR je považovaný za takmer vyhynutý druh. V roku 2009 bol zistený v UEV Bílé Karpaty a UEV Čertoryje ale len v minimálnom počte, na hranici zistiteľnosti. V súčasnosti sa v relatívno vyššom počte vyskytuje už len na slovenskej strane Bielych Karpát. Zachovanie druhu si však vyžaduje okamžité zavedenie vhodného spôsobu manažmentu. Dá sa predpokladať, že ak sa podarí obnoviť kvalitu biotopov a zabezpečiť trvalú udržateľnosť ich priaznivého stavu, druh sa môže samovoľne navrátiť do svojich pôvodných lokalít aj na českej strane Bielych Karpát.

Jasoň chochlačkový (Parnassius mnemosyne)

Druh úzko viazaný na hostiteľskú rastlinu (Corydalis sp.) a presvetlené úzkolisté lesy a lesné okraje. Z oblasti Čiech už úplne vymizol. Na Morave sa vyskytuje v Jeseníkoch, Litovelskom Pomoraví, Milovickom lese, Beskydoch a v okolí Brna. V UEV Bílé Karpaty je potvrdených 6 lokalít a na južnom Valašsku 7-9 lokalít (vrátane 1 lokality s veľmi silnou populáciou). V ČR početnosť tohto druhu výrazne klesá. Na Slovensku je tento pokles miernejší a početnosť populácie druhu vyššia.

Jasoň červenooký (Parnassius apollo)

Kriticky ohrozený druh, ktorý sa v rámci projektového územia nachádza už len v slovenskej časti Bielych Karpát. Bez príslušného ochranárskeho manažmentu hrozí vyhynutie tohto druhu aj na Slovensku.

Modráčik čiernoškvrnný (Maculinea arion)

V minulosti bol pomerne bežným druhom v Bielych Karpatoch. Z dôvodu upustenia od tradičného hospodárenia a pasenia jeho počet rapídne klesá a v súčasnosti sa v ČR vyskytuje len zriedkavo. Na Valašsku, kde sa zachovala tradičná pastva, sú posledné zvyšky jeho populácie (za posledné roky potvrdený len na 6 lokalitách). Na Slovensku je jeho početnosť vyššia ale tiež je ohrozený predovšetkým v dôsledku zarastania biotopov. Je to motýľ s veľmi zaujímavým životným cyklom, ktorého larvy sú myrmekofilné, naviazané najmä na druh mravca Myrmica sabuleti. Je silne viazaný na pravidelne spásané alebo inak narušované biotopy.

Modráčik bahniskový (Maculinea nausithous)

Vyskytuje sa najmä na mezofilných lúkach ale aj okrajoch ciest. Hostiteľskou rastlinou je krvavec lekársky (Sanguisorba officinalis), larvy sú myrmekofilné. V Bielych Karpatoch je pomerne bežný aj keď početnosť jeho populácie postupne klesá a to tak v ČR ako aj na Slovensku.

Modráčik krvavcový (Maculinea teleius)

Druh mezofilných lúk. Podobne ako predchádzajúci druh aj modráčik krvavcový kladie vajíčka na krvavec lekársky (Sanguisorba officinalis). Pomerne bežný druh v Bielych Karpatoch, často sa vyskytuje spoločne s modráčikom bahniskovým. Larvy sú myrmekofilné. Početnosť jeho populácie v ČR a na Slovensku postupne klesá.

Modráčik horcový (Maculinea alcon)

Vyskytuje sa na suchých a teplých svahoch s narušeným povrchom, obľubuje najmä lokality vo vojenských výcvikových priestoroch, kde je povrch pravidelne narúšaný ťažkou technikou. V ČR sa vyskytuje len lokálne, v súčasnosti je známych len niekoľko lokalít. V slovenskej časti projektového územia sa tento druh nevyskytuje.

Ohniváčik veľký (Lycaena dispar)

Bežný druh, vyskytuje sa najmä na ruderálnych alebo mezofilných lúkach, optimálne v pokročilom štádiu sukcesie. Vajíčka kladie na štiav. Na zabezpečenie optimálnych podmienok je potrebné zaviesť mozaikový spôsob obhospodarovania.

Priadkovec trnkový (Eriogaster catax)

V minulosti sa vyskytoval najmä v riedkych širokolistých lesoch, kde sa páslo. Po zavedení zákazu pastvy v lesoch a prechode na súčasný spôsob lesného hospodárenia sa druh sústredil na xerotermné svahy s riedkym porastom krovín. Jeho početnosť významne poklesla a v súčasnosti sa v Čechách považuje za vyhynutý druh. Na Morave sa dnes vyskytuje len v južnej časti Bielych Karpát. Samičky sú veľmi málo pohyblivé a nedokážu lietať na väčšie vzdialenosti. Preto tento druh vytvára izolované lokálne populácie, ktoré sú ohrozené zalesňovaním, používaním chemických prípravkov a pod. Na Slovensku je jeho stav podstatne lepší a početnosť vyššia. Predpokladá sa, že obnovením vhodných biotopov na českej strane projektového územia, ktoré nie sú príliš vzdialené od súčasných lokalít jeho výskytu na Slovensku, sa vytvoria vhodné podmienky na jeho samovoľné rozšírenie aj na českú stranu.

Spriadač kostihojový (Panax quadripunctaria)

Bežný druh na čistinách, lesostepiach ale aj na vyčistených plochách pod elektrickým vedením a inde. Imága zbierajú nektár na druhu Eupatorium cannabinum. Aj keď v súčasnosti nie je ohrozeným druhom, na zabezpečenie dlhodobej životaschopnosti jeho populácií je potrebné uplatňovať mozaikový spôsob obhospodarovania.