facebook youtube
sk | en | de | hu

Certifikácia krok za krokom

Certifikácia obvykle prebieha v nasledujúcich krokoch: 

1. Podanie žiadosti
2. Príprava a sebahodnotenie
3. Predbežný audit
4. Zmluva o audite
5. Príprava na audit
6. Vlastný audit
7. Udelenie certifikátu FSC

1. PODANIE ŽIADOSTI

Vlastník lesa musí najprv kontaktovať certifikačnú firmu, najlepšie telefonicky alebo prostredníctvom faxu či elektronickej pošty. Na základe informácii vlastníka lesa o umiestnení a rozlohe lesného majetku, o prevládajúcom druhu lesa a spôsobe hospodárenia vysvetlia pracovníci certifikačnej firmy vlastníkovi, čo preňho bude certifikácia znamenať, podrobne popíšu postup certifikácie a zašlú prihlášku, dotazník, kontrolný zoznam alebo štandardy, podľa ktorých bude certifikácia vykonaná (podrobnejšie v kapitole Štandardy FSC).

2. PRÍPRAVA A SEBAHODNOTENIE

Na základe informácií a štandardov alebo kontrolných zoznamov od certifikačnej firmy by mal vlastník alebo jeho odborný lesný hospodár podrobne prejsť všetky body a zhodnotiť, či činnosti vykonávané v lese a celý spôsob hospodárenia zodpovedá kladeným požiadavkám. Doporučujeme si poznamenať akékoľvek nejasnosti alebo pochybnosti týkajúce sa interpretácie, a potom ich konzultovať pri predbežnom audite. Je potrebné uvážiť, či nároky FSC spĺňate v plnej miere, alebo ste schopný a ochotný sa zaviazať zmeniť spôsob hospodárenia, evidencie či komunikácie s verejnosťou tak, aby boli tieto požiadavky v krátkej dobe splnené. V prípade, že sa pre certifikáciu rozhodnete, zašlite certifikačnej firme vyplnenú prihlášku a dotazník, na základe ktorého certifikátor vypočíta približnú cenu za vykonanie predbežného i vlastného auditu. Akékoľvek údaje, ktoré poskytujete certifikačnej firme, sú považované za dôverné a bez vášho vedomia nesmú byť použité k iným účelom, ako je vykonanie auditu.

3. PREDBEŽNÝ AUDIT (pre-evaluation/scoping)

Ak certifikačné firmy vykonávajú audit v zahraničí, zvlášť ak sa používajú všeobecné štandardy, obvykle vyžadujú vykonanie predbežného auditu. Pri návšteve daného lesného majetku si audítor urobí predstavu o miestnych prírodných podmienkach, spôsoboch a intenzite tunajšieho hospodárenia, prediskutuje s vlastníkmi a odbornými lesnými hospodármi konkrétne situácie, prejde celý štandard a vysvetlí akékoľvek nejasnosti týkajúce sa procesu certifikácie. V priebehu návštevy sa inšpektor oboznámi s lesným hospodárskym plánom a evidenciou a taktiež navštívi niektoré lesné porasty. Mal by vysvetliť akýkoľvek problém, ktorý by sa mohol vyskytnúť pri naplňovaní štandardov. Inšpektor má za úlohu zhromaždiť čo najviac údajov, obzvlášť nájsť organizácie alebo osoby, ktoré majú vzťah k lesom v danej oblasti, aby tieto záujmové skupiny mohli byť v priebehu vlastného auditu kontaktované. Po ukončení predbežného auditu inšpektor spíše správu, v ktorej zhrnie výsledky a podmienky pre vykonanie vlastného auditu. Potom ako prebehne predbežný audit, nie je vlastník lesa povinný pokračovať vo vykonaní plného auditu.

4. ZMLUVA O AUDITE

Ak sa záujemca o certifikát rozhodne pokračovať v certifikačnom procese, pošle mu certifikačná firma na podpis zmluvu o audite, ktorej súčasťou je aj konečná cena za vykonanie auditu. Na základe zistení získaných pri predbežnom audite sa jej výška môže líšiť od pôvodne stanovenej predbežnej ceny. Certifikačná firmy obvykle vyžaduje zaplatenie zálohy ešte pred začatím príprav na vykonanie vlastného auditu.

5. PRÍPRAVA NA AUDIT

Aby proces certifikácie prebehol bez problémov, je potrebné pred vlastnou návštevou certifikačného tímu zhromaždiť čo najviac informácií. Inšpekčný tím obvykle tvoria traja odborníci - lesníci, z ktorých jeden musí byť špecialista na ekológiu a jeden je miestny expert so znalosťou regiónu, lesných typov a platnej legislatívy. Hlavný inšpektor priamo kontaktuje žiadateľa a dohodne termín auditu, ktorý bude vyhovovať obom stranám. Povinnosťou žiadateľa o certifikát je taktiež zabezpečiť tlmočenie a preklad na celú dobu návštevy certifikačného tímu. V prípade, že to inšpektori uznajú za vhodné, vyžiadajú si ešte pred auditom doplňujúce informácie, písomné dokumenty a mapové podklady na preštudovanie. 
Minimálne jeden mesiac pred auditom musia byť všetky záujmové skupiny so vzťahom k certifikovaným lesom informované o presnom termíne. Aby bol priebeh certifikácie transparentný, sú tieto záujmové skupiny požiadané o písomné pripomienky k hospodáreniu v lesoch a k hodnoteniu jeho sociálnych dopadov. Konzultácie s verejnosťou sú jednoznačnou požiadavkou FSC.

6. VLASTNÝ AUDIT (main evaluation/inspection visit)

Niekoľkodenný audit začína inšpekčný tím úvodným stretnutím, kedy sa v kancelárii prechádzajú všetky body štandardov a kontrolujú sa písomnosti dokumentujúce vlastnícke vzťahy, kvalitu a náplň lesných hospodárskych plánov, hospodárskej evidencie a ďalšie písomné záznamy, ktoré lesný hospodár vedie (napríklad evidencia pracovných úrazov). Potom si inšpektori v kľúčových porastoch v teréne overia dodržiavanie zákonov a predpisov, štandardov FSC, lesného hospodárskeho plánu a celkovo testujú manažérsky systém (napr. systém prevencie úrazov) a metódy hospodárenia (zvlášť rozsah a použité druhy chemických prostriedkov). Pri terénnych kontrolách sa zameriavajú na kľúčové obnovované (ťažené) a zalesňované porasty, hospodárenie pozdĺž vodných tokov a pod. V priebehu inšpekcie, pokiaľ je to možné, sa robia rozhovory so zamestnancami, dodávateľmi a miestnymi ľuďmi.
Dôležitou súčasťou auditu je stretnutie s miestnymi záujmovými skupinami, ako napríklad mimovládnymi neziskovými organizáciami, odbornými školami a výskumnými pracoviskami, zástupcami miestnych samospráv a pod. Účelom stretnutí je získanie komentárov a pripomienok k stavu lesov, hospodárenia v nich i k sociálnym dopadom tejto činnosti. 
Inšpekčný tím musí na základe týchto šetrení posúdiť každý jednotlivý bod štandardov FSC a jednotlivo ich ohodnotiť pomocou bodovej stupnice. Týmto spôsobom inšpektori identifikujú každú časť štandardov, ktoré nie sú celkom naplnené, pričom by mali každý nedostatok so žiadateľom o certifikát prediskutovať. Členovia inšpekčného tímu majú právo a povinnosť rozhodnúť, či ide o väčšie nedostatky (MAJOR non-compliances) alebo o menšie nedostatky (MINOR non-compliances). Za väčšie nedostatky sú považované také nedostatky v plnení kritérií, ktoré celkovo nezaručujú vhodné (po všetkých stránkach trvalé) využívanie lesných zdrojov. Ide predovšetkým o zjavne zlé hospodárenie alebo významné riziko poškodenia fungovania lesa ako ekosystému alebo neblahých sociálnych dopadov v prípade, že nebudú účinne realizované nápravne opatrenia. 
Menšie nedostatky sú také, kedy je podstata kritéria síce naplnená, ale je nutné pracovať ešte na dielčích záležitostiach, aby bolo v lese v dlhodobom časovom horizonte zaistené šetrné hospodárenie. Ak sa pri audite preukážu menšie nedostatky, môže byť certifikát FSC vydaný vtedy, ak sa žiadateľ zaviaže, že v presne danom časovom rámci nedostatky odstráni. V prípade väčších nedostatkov musia byť požiadavky splnené ešte pred vydaním certifikátu. 

7. UDELENIE CERTIFIKÁTU FSC

Po vykonaní vlastného auditu hlavný inšpektor zostaví podrobnú správu, ktorá popisuje výsledky návštevy. Táto správa je zaslaná žiadateľovi o certifikát, aby mohol uviesť svoje pripomienky a komentáre k všetkým záležitostiam, označeným inšpektormi ako nedostatočne naplnené kritéria. Správa sa zároveň zašle dvom alebo trom nezávislým lesníckym expertom (peer rewiewers), ktorí prekontrolujú, či je jasne formulovaná a spravodlivá. 
Ak certifikačná firma obdrží pripomienky žiadateľa i pripomienky nezávislých odborníkov, rozhodne o konečnom udelení certifikátu FSC. V tejto fáze žiadateľ obdrží konečnú verziu certifikačnej správy a dostane faktúru na doplatenie ceny auditu. 
V prípade, že neboli nájdene žiadne nedostatky, bude vydaný certifikát okamžite. 
Ak boli nájdené len menšie nedostatky, môže byť certifikát vydaný s podmienkou, že sa žiadateľ písomne zaviaže k dôslednému splneniu presne špecifikovaných nápravných opatrení (corrective actions) v určenom čase (obvykle do jedného roku). 
Pri zistení väčších nedostatkov je potrebné najprv splniť nápravné opatrenia. Až keď sa certifikačná firma presvedčí, že boli dosiahnuté požiadavky danej časti štandardov, vystaví certifikát. V prípade, že sa tak stane do 12 mesiacov, býva obvykle vydaný certifikát bez nutnosti vykonávať znovu celý vlastný audit. 
Akonáhle certifikačná firma obdrží písomný súhlas o plnení nápravných opatrení a je zaplatená dohodnutá cena za certifikáciu, je vydaný certifikát, obvykle na dobu 5 rokov, avšak s podmienkou úspešného každoročného monitoringu. 
Certifikačný systém FSC vyžaduje, aby plné definitívne znenie certifikačnej správy bolo verejne publikované (obvykle na internetových stránkach jednotlivých certifikačných firiem).