NATURA 2000
Natura 2000 je názov siete chránených území v štátoch Európskej únie. Hlavným cieľom siete NATURA 2000 je snaha chrániť európske prírodné dedičstvo.
Sieť chránených území NATURA 2000 zabezpečuje ochranu najvzácnejších ohrozených druhov rastlín, živočíchov a prirodzených biotopov v Európskej únii. Prostredníctvom ochrany druhov a biotopov európskeho významu prispieva k zachovaniu európskej biodiverzity.
Právny základ pre vytvorenie siete NATURA 2000 poskytujú dve európske právne normy:
-
Smernica Rady 79/409/EHS o ochrane voľne žijúceho vtáctva (Smernica o vtákoch)
-
Smernica Rady 92/43/EHS o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín (Smernica o biotopoch)
Sieť NATURA 2000 tvoria dva typy území:
-
Chránené vtáčie územia (CHVÚ) navrhnuté podľa Smernice o vtákoch; na Slovensku tak vznikla nová kategória chránených území;
-
Územia európskeho významu (ÚEV) navrhnuté podľa Smernice o biotopoch; na Slovensku v rámci existujúcich kategórií chránených území, alebo ich zón. V prvej fáze boli navrhované územia európskeho významu (nÚEV) navrhnuté a zaslané Európskej komisii na schválenie.
Tieto dve smernice predstavujú najkomplexnejšie legislatívne normy v ochrane prírody na svete.
Voľne rastúce druhy rastlín, živočíchov a prirodzené biotopy, považované, ktoré EÚ považuje za prioritné sú uvedené v prílohách smerníc .
Obe smernice kladú dôraz na to, že územia NATURA 2000 sú vyberané na základe vedeckých kritérií (napr. komplexné údaje o rozšírení a stave konkrétnych populácií rastlín a živočíchov a o konkrétnych biotopoch). Finálna podoba siete NATURA 2000 bude obsahovať najcennejšie územia bez ohľadu na vlastnícke pomery a súčasné využívanie a hospodárenie.
NATURA 2000 musí zabezpečiť udržanie priaznivého stavu ochrany vybraných druhov flóry a fauny a vybraných biotopov. Hospodárenie a využívanie na týchto územiach nie je zakázané, pokiaľ nedôjde k narušeniu priaznivého stavu.