facebook youtube
sk | en | de | hu

Červený zoznam rastlín ohrozených inváznymi druhmi

Červený zoznam

Pôvodné druhy rastlín,  ohrozené nepôvodnými inváznymi druhmi rastlín 

Jesienka piesočná (Colcichum arenarium)

Jesienka piesočná je panónskym endemitom Veľkej dunajskej kotliny a typickým druhom panónskych piesočných stepí. Na Slovensku sa nachádza niekoľko populácii tohto druhu v Čenkovskom lese. Zvyčajne rastie v podraste, ktorý vytvára v letných mesiacoch miernejšiu mikroklímu. Rozširujúce sa invázne druhy ako zlatobyľ obrovská (Solidago gigantea) a pajaseň žliazkatý (Ailanthus altissima) však menia charakter pôdy okolo seba na hustý piesok a zhoršujú tým podmienky vhodné na klíčenie semien a ďalší rast jesienky. Predstavujú tak významnú hrozbu pre tento druh. Slovenská populácia je izolovaná a predstavuje severnú hranicu rozšírenia druhu. Najbližšia populácia je vzdialená 50 km v Maďarsku, kde je druh prísne chránený. Na Slovensku je chránený zákonom, je zaradený v červenom zozname ako kriticky ohrozený druh (CR) a predstavuje druh európskeho významu (Smernica o biotopoch).

Kosatec piesočný (Iris humilis subsp. arenaria)

Kosatec piesočný je ponticko-panónskym endemitom. Rastie na slnečných skalných stepiach a kamenistých stráňach od nížin po pahorkatiny. Na Slovensku sa vyskytuje na 3 lokalitách v okolí Čenkova na Podunajskej nížine. Je chránený zákonom a zaradený v červenom zozname ako kriticky ohrozený (CR), predstavuje tiež druh európskeho významu (Smernica o biotopoch). Invázne druhy predstavujú ohrozenie pre kosatec piesočný rovnako ako pre jesienku piesočnú (Colchicum arenarium).

Chvojník dvojklasý (Ephedra distachya)

Tento druh sa vyskytuje na viatych pieskoch a lesných lemoch nížin. Na Slovensku sa vyskytuje v Čenkovskom lese, kde dosahuje severnú hranicu jeho celkového areálu. Je známy ako liečivá rastlina. Obsahuje alkaloid efedrín, ktorý sa využíva pri liečení astmy, na uvoľnejnie opuchu nosovej sliznice, proti nízkemu tlaku a narkolepsii. Pri dlhodobom a nadmernom používaní však môže spôsobiť psychickú i fyzickú závislosť. Na Slovensku aj v Maďarsku je zákonom chránený, u nás je tiež zaradený medzi kriticky ohrozené druhy (CR).

Syrénia sivá (Syrenia cana)

Syrénia sivá rastie v nížinách, na alkalických a neutrálnych pieskoch. Niektorí odborníci ju považujú za panónsky endemit, nachádzajúci sa iba v oblasti stredného toku Dunaja. Na Slovensku sa tento druh vyskytuje na zvyškoch pieskových dún medzi Novými Zámkami a Štúrovom, je zákonom chránený a patrí medzi kriticky ohrozené druhy (CR).

Gypsomilka zväzkovitá piesočná (Gypsophila fastigiata subsp. arenaria)

Gypsomilka zväzkovitá piesočná je panónsky endemit. Rastie v nížinách na pieskoch a sprašiach (najmä vápenitých), zriedkavejšie aj v pahorkatinách. Areál rozšírenia predstavuje Rakúsko, Maďarsko, južné Slovensko, Rumunsko, Srbsko, Chorvátsko. Na Slovensku rastie v Čenskovskom lese. Druh je na Slovensku ohrozený (EN) a zákonom chránený, patrí k druhom národného významu.

Plošticosemä lesklé (Corispermum nitidum)

Rastie na piesočnatých pôdach v nížinách. Severozápadná hranica areálu prebieha strednou Európou – Rakúskom (v súčasnosti už vyhynutý), Slovenskom a Maďarskom. Na Slovensku rastie vzácne na Podunajskej nížine na piesočnatých biotopoch v okolí miest Nové Zámky, Komárno a Štúrovo. Na Slovensku patrí medzi ohrozené (EN) a zákonom chránené rastliny, druh je chránený aj v Maďarsku.

Plamienok celistvolistý (Clematis integrifolia)

Charakteristický druh vlhkých lúk a zaplavovaných riečnych nív. Na Slovensku je to typický druh nivy Moravy, pri Dunaji bol nájdený ojedinele. Výskyt je závislý od pravidelného kosenia alebo spásania. Plamienok celistvolistý je priamo ohrozený výskytom a šírením Solidago canadensisSolidago gigantea. Druh je na Slovensku aj v Maďarsku chránený zákonom a na Slovensku je zaradený medzi zraniteľné druhy (VU).

Kosatec sibírsky (Iris sibirica)

Kosatec sibírsky rastie na slatinných a rašelinových lúkach, v mokradiach, v pásme od nížiny až po podhorie. Na Slovensku rastie na viacerých lokalitách, napr. Devínske jazero, Lučenecká kotlina, východ Liptovskej kotliny, východ Štiavnických vrchov, záplavové územie Moravy (Stará Morava). Druh je na Slovensku aj v Maďarsku chránený zákonom a na Slovensku je zaradený medzi zraniteľné druhy (VU).

Škumpa vlasatá (Cotinus coggygria)

V strednej Európe rastie na slnečných kamenistých svahoch v nížinách a pahorkatinách. Škumpa vlasatá dorastá do výšky 5 m ako guľovitý ker alebo menší strom. V súčasnosti sa pestuje v mnohých krajinách ako okrasná drevina. V minulosti ju vysádzali aj ako zdroj trieslovín a farbív. Je jedovatý. Na Slovensku je zaradený medzi zraniteľné druhy (VU).

Alkana farbiarska (Alkanna tinctoria)

Na Slovensku sa nachádza v Podunajskej nížine, na piesočnatých stepiach a lesostepiach v komplexe Čenkovského lesa, kde dosahuje svoju severnú hranicu rozšírenia. V minulosti sa používala vo farbiarstve, v kozmetike a v potravinárstve. Koreň obsahuje chemické látky, ktoré farbia textílie na červeno. Patrí medzi zákonom chránené rastliny, druhy národného významu a je zaradená medzi kriticky ohrozené druhy (CR) na území Slovenska. Druh je ohrozený najmä zarastaním konkurenčne silnejšími inváznymi druhmi bylín (Solidago gigantea) a drevín (Robinia pseudoacacia, Ailanthus altissima).

Kolenec jarný (Spergula pentandra)

Druh obľubuje slnečné kamenisté svahy, piesčiny, suché pastviny a svetlé bory, kde vyhľadáva kyslé, na živiny a humus chudobné pôdy. Vyskytuje sa od nížin až do podhorských oblastí. Kvitne od apríla do mája. Tento druh bol zavlečený do Severnej Ameriky. Kolenec jarný je na Slovensku chránený zákonom, je to druh národného významu zaradený medzi zraniteľné druhy (VU).

Scila viedeňská (Scila vindobonensis)

Pánonsky druh viazaný na lužné lesy alúvia Dunaja a jeho prítokov (Dolné Rakúsko, Maďarsko, Slovensko, izolovane tiež v Srbsku a Bulharsku) s presahom na priľahlé územia. Na Slovensku ho nájdeme hlavne v Podunajskej nížine a pri Morave, niekoľko lokalít sa nachádza v povodí Váhu, Nitry a Žitavy. Je to teplomilný druh, rastie v lužných lesoch, nivách riek a potokov, presahuje aj do vlhkých hrabín a dubohrabín, objavuje sa v pásme od nížin po pahorkatiny. Druh je ohrozený zarastaním inváznymi drevinami - javorovec jaseňolistý (Negundo aceroides), americké druhy jaseňov (Fraxinus americana), ako aj intenzívnymi metódami hospodárenia v lesoch. Na Slovensku patrí k zraniteľným druhom (VU) a je chránený zákonom.

Bleduľa letná (Leucojum aestivum)

Rastie na vlhkých lúkach, v pobrežných krovinách a lužných lesoch v pásme nížin. Na rozdiel od bledule jarnej (Leucojum vernum) kvitne neskôr, v polovici jari, niekedy až do júna. Meliorácia a úpravy riečnych tokov v minulosti viedli k výraznému zníženiu počtu prirodzených stanovísť. Na Slovensku sa vyskytuje v povodí Ipľa a Moravy, pri Jurskom jazere v Malých Karpatoch. Je zákonom chránený a zaradený medzi takmer ohrozené druhy (NT). Druh je ohrozený inváznymi rastlinami rovnako ako Scila viedeňská (Scila vindobonensis).