facebook youtube
sk | en | de | hu

Aktivity

1. Schôdza ohľadom zahájenia projektu

V rámci plánovanej schôdze sa ustanovia podmienky spolupráce medzi zúčastnenými partnermi, schôdza bude venovaná celkovému prehľadu a podrobnej príprave projektu.

 

2. Zostavenie čierneho a červeného zoznamu

Bude zostavený spoločný čierny zoznam nepôvodných, inváznych druhov a červený zoznam druhov inváznymi rastlinami priamo kriticky ohrozených, zraniteľných, chránených a druhov hodných ochrany.

 

3. Mapovanie inváznych rastlín

V rámci podrobnej prípravy projektu sa uskutoční mapovanie rozšírenia inváznych druhov rastlín použitím leteckých snímok a terénnych pozorovaní

 

4. Zdieľanie vedomostí medzi partnermi

K výmene skúseností dôjde v rámci 3 dvojdňových študijných pobytov, ktoré zároveň budú slúžiť aj na spoločnú obhliadku a spoznanie všetkých cieľových lokalít projektu.

 

5. Zdieľanie technologických znalostí

Výsledkom tejto aktivity by mal byť prehľad technologických možností na potlačenie inváznych rastlín a zosumarizovanie skúseností mimoprojektových organizácií.

 

6. Školenie správcov územia

V záujme zvýšenia riešiteľskej kapacity sa počas projektu plánuje odborné školenie 2 osôb zo strany DINPI a 1 osoby zo strany BROZ, zamerané na selektívne používanie chemikálií v rámci ochrany pred inváznymi druhmi.

 

7. Potlačenie Amorpha fruticosa na inundačných biotopoch

V rámci projektu dôjde k mechanickému potlačeniu (obrezanie lyka okolo kmeňa resp. vysekanie rastliny), a sčasti k použitiu bezkvapkových technológií (v prvom rade ide o injektáž do kmeňa rastliny a natieranie výhonkov). V prípade Amorpha fruticosa technológie na jej potlačenie ešte nie sú dokonalé, preto sa počas činnosti použijú viaceré technológie a chemikálie za účelom ich porovnania.

 

8. Potlačenie Robinia pseudoacacia na piesočnatých biotopoch

Tento druh predstavuje tak na Slovensku ako aj v Maďarsku vážny problém, súčasne je k dispozícií veľké množstvo prípadových štúdií a technologických skúseností. V rámci projektu je plánované mechanické a chemické potlačenie (injektáž do kmeňa, odstránenie, postreky alebo natieranie výhonkov).

 

9. Potlačenie Prunus serotina (čremcha neskorá) na piesočnatých biotopoch

Plánujeme použiť mechanické a chemické metódy potlačenia – metódy použité pri potláčaní Amorpha fruticosa sú použiteľné aj v tomto prípade.

 

10. Potlačenie javorovca jaseňolistého (Acer negundo) na inundačných územiach

Acer negundo je všadeprítomným inváznym elementom pobrežných biotopov. Keďže produkuje veľké množstvo semien, ktoré sú počas záplav rozširované na rozsiahle územia, nie je možné úplné potlačenie, ochranu preto treba sústrediť na odstránenie jedincov produkujúcich semená a posilniť pôvodnú vegetáciu. V rámci tejto aktivity dôjde k mechanickému potlačeniu a sčasti k použitiu bezkvapkových technológií (pre Acer negundo ešte nie sú dokonalé vyvinuté, preto sa počas činnosti použijú viaceré technológie a chemikálie za účelom ich porovnania).

 

11. Potlačenie Asclepias na piesočnatých biotopoch

Druh predstavuje závažné riziko hlavne v Maďarsku, zároveň je k dispozícií veľké množstvo prípadových štúdií a technologických skúseností. V rámci projektu sa bude realizovať iba chemické potlačenie, mechanické sa nevyužije.

 

12. Potlačenie pajaseňa žliazkatého (Ailanthus altissima) na piesočnatých biotopoch

Ailanthus altissima je pravidelne sa vyskytujúcim inváznym elementom piesočnatých biotopov, ktorý miestami vytvára početné zoskupenia. V rámci projektu je plánovaná kombinácia mechanického a chemického potlačenia (injektáž do kmeňa, odstránenie, postreky alebo natieranie výhonkov, obrezanie lyka, výrub).

 

13. Riešenie problémov špeciálnych inváznych rastlín

Na cieľových lokalitách projektu predstavujú najvážnejšie hrozby druhy opísané v činnostiach 7-12, ale lokálne predstavujú problém aj druhy brestovec západný, Fraxinus pennsylvanica, gledíčia, americké astrovité a zlatobyľ. V prípade týchto druhov technológie na ich potlačenie ešte nie sú dokonalé, preto sa počas činnosti použijú viaceré technológie a chemikálie za účelom ich porovnania.

 

14. Vyhotovenie propagačných materiálov

Ku komunikačným úlohám projektu patria tak odborné konzultácie, fóra ako aj formovanie postoja verejnosti, k čomu poslúžia rôzne jednoduché propagačné materiály, ktoré zároveň napomáhajú vytvoriť obraz o projekte. Počas trvania projektu sa vyhotovia propagačné materiály s tématikou inváznych rastlín (plagáty, úžitkové a upomienkové predmety) v maďarskom a slovenskom jazyku.

 

15. Domovská stránka

Domovská stránka projektu bude zriadená ako podstránka oficiálnej stránky DINPI. Stránka bude vyhotovená v maďarskom, anglickom a slovenskom jazyku.

 

16. Dobrovoľnícke akcie

Dobrovoľníci budú zapojení do jednoduchých mechanických prác (napr.: odstránenie náletov javorovca, čremchy, zber odpadu a pod.), zameraných na formovanie povedomia. Ročne sú naplánované minimálne tri akcie na cieľových lokalitách projektu na maďarskej aj slovenskej strane.

 

17. Zapojenie študentov do výskumu

Prvoradým cieľom činnosti je vytvoriť aktívne spojenie medzi praktickou ochranou prírody a teoretickou prípravou univerzít, vo forme zadávania tém záverečných prác a zapájanie poslucháčov do riešenia projektu. Počas trvania projektu sa plánuje účasť minimálne 2 študentov, v nasledujúcich tematických okruhoch: mapovanie rozšírenia inváznych rastlín, monitorovanie účinkov zásahov, hodnotenie pomeru prežívania inváznych rastlín po zásahu.

 

18. Poznávacie výlety

V rámci projektu sa každoročne uskutočnia minimálne štyri poznávacie výlety s odborným vedením, tak na maďarskej ako aj na slovenskej strane. Počas týchto poznávacích výletov budú predstavené hodnoty hodné ochrany, invázne rastliny a technológie potláčania.

 

19. Osadenie informačných tabúľ

V rámci projektu je na cieľovej lokalite CHKO Dunajské luhy naplánované osadenie piatich kusov informačných tabúľ. Informačné tabule prezentujú prírodné hodnoty územia a problematiku inváznych rastlín v slovenskom jazyku s maďarským súhrnom.

 

20. Fórum inváznych rastlín

V poslednej fáze projektu sa budú konať dvojjazyčné (maďarsko-slovenské) odborné podujatia, kde bude priestor aj na diskusiu ohľadom výsledkov tohto projektu a na prezentáciu a diskusiu výsledkov prípadových štúdií ďalších maďarských a slovenských odborníkov.

 

21. Príručka manažmentu územia

Najkomplexnejšie zhrnutie poznatkov a skúseností ohľadom potlačenia inváznych rastlín je plánované vo forme odbornej príručky, ktorá tak v maďarskom, ako aj v slovenskom jazyku (s anglickým súhrnom) oboznamuje s relevantnými skúsenosťami a technologickými odporúčaniami.

 

22. Realizácia projektu

Táto aktivita zastrešuje všetky administratívne, riadiace, rozhodovacie a kontrolné činnosti, potrebné pre hladké napĺňanie cieľov projektu.