facebook youtube
sk | en | de | hu

27.06.2012 - K dunajským brehom sa vrátila brehuľa hnedá

BRATISLAVA. Na slovenské brehy Dunaja sa vrátila brehuľa hnedá. Ochranárom z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia sa to podarilo vďaka neobvyklému revitalizačnému opatreniu.

Ako súčasť projektu LIFE Ochrana vtáctva Podunajska, ktorý finančne podporilo Ministerstvo životného prostredia SR a Európska komisia a vďaka spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP), š.p. obnovili neďaleko obce Chľaba kolmý riečny breh Dunaja.

Najväčšia kolónia na Slovensku

Po zásahu na brehu vznikla pravdepodobne najväčšia kolónia brehule hnedej na Slovensku, agentúru SITA o tom informovala Karolína Sobeková z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ). V týchto dňoch hniezdi na dvestometrovom úseku dunajského brehu až 970 párov brehúľ.

Každého, kto si príde kolóniu pozrieť, tak čaká podľa Sobekovej nezabudnuteľný zážitok.

Prilieta z Afriky

Brehuľa hnedá je sťahovavý druh, ktorý k nám prilieta z Afriky v druhej polovici apríla až začiatkom mája. Tieto vtáky si nestavajú také hniezda ako ich príbuzné lastovičky a belorítky. Hniezdia na kolmých hlinito-piesčitých stenách, v ktorých si hĺbia nory na konci s hniezdnou dutinou vystlanou trávou a perím.

"Pokiaľ to podmienky dovolia, hniezdia brehule v kolóniách tvorených až stovkami párov, ale zriedkavo môžu zahniezdiť aj jednotlivo. Najčastejšie je možné brehule pozorovať, ako rýchlo a obratne lietajú nad vodou, kde za letu lovia drobný hmyz, ako sú muchy a komáre, ktorí tvorí hlavnú zložku ich potravy."

Predseda BROZ Tomáš Kušík upozorňuje, že brehuľa hnedá, kedysi typický obyvateľ brehov väčších riek, si dnes v dôsledku regulácie tokov a obkladania brehov mohutným kamením ťažko hľadá vhodné prirodzené podmienky pre hniezdenie. "Napriek tomu sa nám podarilo v spolupráci so zástupcami Slovenského vodohospodárskeho podniku nájsť miesta, ktoré je možné zachovať, respektíve správnym spôsobom upraviť tak, aby aj naďalej brehule hnedé ostali súčasťou našej najväčšej rieky".

"Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. víta aktivity, ktoré pomáhajú tomu, aby sa rieka Dunaj stala domovom pre ohrozené druhy fauny. Pevne verím, že naša spolupráca bude pokračovať aj v budúcnosti", cituje tlačová správa Mariána Supeka, povereného výkonom funkcie generálneho riaditeľa SVP.

Odstránili sme nepotrebné opevnenie

Podľa Matúša Kúdelu z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý sa problematikou Dunaja dlhodobo zaoberá, sa Slovensko aj týmto krokom priblížilo k úspechom našich rakúskych kolegov, ktorí v posledných rokoch odstránili nepotrebné kamenné opevnenie na niekoľkých kilometroch dunajských brehov.

Kúdela verí, že tento pozitívny trend bude pokračovať a nájdu sa ďalšie úseky, ktoré sa dajú upraviť tak, aby sa obnovil ich prírodný charakter a brehule alebo rybáriky sa opäť stali charakteristickými druhmi vtákov na slovenskom úseku Dunaja.

celý článokfotodenník